Silkeborg Kirke

Til tro, til liv, til hver dag

Del siden

Kalender

Silkeborg Kirke er kendetegnet ved mange alsidige aktiviteter udover søndagens højmesse. Det spænder vidt fra foredrag og babysalmesang til kirkecafé og gospelkoncert. Kort sagt; kirken er åben for alle.

Gudstjenester

  • Søndag den 10. februar kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 17. februar kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Onsdag den 20. februar kl. 17:00

    Børnekirke — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 24. februar kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 3. marts kl. 10:00

    Fastelavns- og familiegudstjeneste — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 10. marts kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek (sogneindsamling)

  • Søndag den 17. marts kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Søndag den 17. marts kl. 16:00

    Rytmisk gudstjeneste — v/ Per Rasmussen - efterflg. spisning

  • Onsdag den 20. marts kl. 17:00

    Børnekirke — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 24. marts kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 24. marts kl. 15:00

    Sansegudstjeneste — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 31. marts kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 7. april kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard - efterflg. kirkefrokost og menighedsmøde

  • Søndag den 14. april kl. 10:00

    Familiegudstjeneste

  • Torsdag den 18. april kl. 17:00

    Skærtorsdag — v/ Per Rasmussen

  • Fredag den 19. april kl. 10:30

    Langfredag — v/ Anette Kortegaard - musikgudstjeneste

  • Søndag den 21. april kl. 10:00

    Påskedag — v/ Per Rasmussen

  • Mandag den 22. april kl. 10:00

    2. påskedag — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Onsdag den 24. april kl. 17:00

    Børnekirke — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 28. april kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Søndag den 28. april kl. 16:00

    Rytmisk gudstjeneste — v/ Per Rasmussen - efterflg. spisning

  • Søndag den 5. maj kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 12. maj kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Fredag den 17. maj kl. 10:00

    Konfirmation — v/ Per Rasmussen (Kornmod)

  • Lørdag den 18. maj kl. 11:00

    Konfirmation — v/ Anette Kortegaard (Langsøskolen)

  • Søndag den 19. maj kl. 09:30

    Konfirmation — v/ Susanne Kolby Rahbek (Langsøskolen)

  • Søndag den 19. maj kl. 11:00

    Konfirmation — v/ Susanne Kolby Rahbek - Langsøskolen

  • Søndag den 19. maj kl. 16:00

    Rytmisk gudstjeneste — v/ Per Rasmussen + efterflg. spisning

  • Onsdag den 22. maj kl. 17:00

    Børnekirke — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 26. maj kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Torsdag den 30. maj kl. 10:00

    Kr. Himmelfart — v/ Anette Kortegaard

  • Søndag den 2. juni kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 9. juni kl. 10:00

    Pinsedag — v/ Per Rasmussen

  • Mandag den 10. juni kl. 10:29

    2. pinsedag — på Silkeborg Bad (friluftsgudstjeneste)

  • Søndag den 16. juni kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Søndag den 16. juni kl. 16:00

    Rytmisk gudstjeneste — v/ Per Rasmussen + efterflg. spisning

  • Søndag den 23. juni kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 7. juli kl. 10:00

    Højmesse — v/ Susanne Kolby Rahbek

  • Søndag den 14. juli kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 21. juli kl. 10:00

    Højmesse — v/ Per Rasmussen

  • Søndag den 28. juli kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Søndag den 4. august kl. 10:00

    Højmesse — v/ Anette Kortegaard

  • Vis flere

Øvrige arrangementer

  • Fredag den 8. februar kl. 10:30

    Litteraturcafé — Josef Ernæreren, kap. 6-7

  • Onsdag den 13. februar kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Onsdag den 20. februar kl. 10:00

    Kirkehøjskole — v/ Peter Monberg Mouritzen

    Læs mere
  • Torsdag den 21. februar kl. 19:00

    Bøn i bevægelse — i kirken

    Læs mere
  • Søndag den 24. februar kl. 20:00

    Gunnertoft Gospelsingers — arr. Frokostjazzen

    Læs mere
  • Onsdag den 27. februar kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Fredag den 1. marts kl. 17:00

    Middag på tværs — Fastelavnsfest

    Læs mere
  • Onsdag den 6. marts kl. 10:00

    Kirkehøjskole — v/ Anette Kortegaard

    Læs mere
  • Torsdag den 21. marts kl. 19:00

    Lectio Divina - meditativ bibellæsning — i kirken

    Læs mere
  • Mandag den 25. marts kl. 19:00

    Foredrag — v/ Elli Kappelgaard: "Håb og meningsskabelse når livet er svært"

  • Fredag den 5. april kl. 17:00

    Middag på tværs — Lagkageløb

    Læs mere
  • Onsdag den 10. april kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Onsdag den 17. april kl. 16:30

    Fordybelse - optakt til påskeugen — i kirken

    Læs mere
  • Onsdag den 24. april kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Fredag den 3. maj kl. 16:00

    Middag på tværs — Sang og dans

    Læs mere
  • Onsdag den 8. maj kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Onsdag den 22. maj kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Lørdag den 25. maj kl. 10:00

    Pilgrimsvandring — v/ pilgrimspræst Elisabeth Lidell

    Læs mere
  • Onsdag den 5. juni kl. 09:30

    Onsdagsfællesskabet — i krypten

    Læs mere
  • Fredag den 7. juni kl. 17:00

    Middag på tværs — Sommerfest

    Læs mere
  • Vis flere

Hør en prædiken

Hør prædiken som podcast

En del af søndagens prædikener bliver optaget og udgives efterfølgende som podcast. Det giver dig mulighed for at høre og genhøre dem hjemme i ro og mag.

Gå til Podcast-arkiv

Livet i Kirken

Det sker

Højmesse

10:00 — v/ Anette Kortegaard

Læs mere

Kirkehøjskole

10:00 — v/ Peter Monberg Mouritzen

Børnekirke

17:00 — v/ Susanne Kolby Rahbek

Læs mere

Bøn i bevægelse

19:00 — i kirken

Gå til kalenderen

Præsterne i kirken